سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ 0

خودکفایی کاشان در تولید قطعات نساجی ؟

خودکفایی کاشان در تولید قطعات نساجی ؟

صنعت نساجی کاشان با وجود شرایط تحریم به خودکفایی ۱۰۰ درصدی در تولید قطعات ماشین‌آلات نساجی رسیده است

امروزه کاشان به عنوان شهر فرش ایران پیشرفت زیادی در صنعت نساجی کرده است و با تلاش روزافزون تولیدکنندگان و مهندسان خلاق در تولید ماشین آلات نساجی و قطعات نساجی به موفقیت های زیادی دست یافته اند .

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، خودکفایی در شرایط تحریم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به ویژه منطقه کاشان که با صنعت نساجی عجین شده  و خودکفایی در تولید قطعات ماشین آلات نساجی بسیار حائز اهمیت است چراکه وابستگی در این صنعت می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری را به صنعت نساجی وارد کند.

منطقه کاشان قطب تولید فرش ماشینی در کشور و دومین تولیدکننده فرش ماشینی جهان محسوب می‌شود و بر همین اساس خودکفایی در صنعت نساجی بیش از پیش خودنمایی می‌کند و صنعتگران، تولیدکنندگان و صاحبان صنایع در این راستا تمام تلاش خود را به کار گرفتند و به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

چهارمین جلسه کمیسیون صنعت، معدن، بهبود فضای کسب و کار و بانک‌ها در اتاق بازرگانی کاشان تشکیل و برای حل مشکلات و معضلات حوزه نساجی کاشان به واسطه تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا راهکارهای لازم ارائه شد.

سیدعلی دیانت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، ضمن انتقاد از عملکرد برخی مسئولان در حوزه صنعت نساجی اظهار داشت: بالاخره یک روز ابرها کنار می‌رود چراکه سیاهی هیچ وقت مخفی نمی‌ماند و بر همین اساس روسیاهی به افرادی می‌ماند که در این حوزه بی‌جهت فشار وارد می‌کنند و موجب ایجاد مشکل در این صنعت می‌شوند.

وی ضمن اشاره به شرایط ویژه اقتصادی ایران و وجود برخی مشکلات در همکاری با کشورها حتی کشورهایی پایین‌تر از سطح ایران افزود: خودمان به فکر خودمان باشیم چراکه ما توانایی بالایی داریم و بر همین اساس خوشبختانه قطعات مورد نیاز ماشین آلات نساجی همچون میلمیلک، لام، لامر، برد الکترونیک و غیره با تکیه بر توان خود و تلاش شبانه‌روزی در داخل کشور و در منطقه کاشان تولید می‌شود و به خودکفایی 100 درصدی رسیدیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ضمن اشاره به تعمیر، نگهداری و بروزرسانی ماشین آلات نساجی توسط مهندسان داخلی کشور ابراز داشت: لازم است دست به دست هم داده، به یکدیگر کمک کنیم تا از این بحران ایجاد شده به سلامت خارج شویم چراکه شرکت‌های خارجی برای کوچکترین قطعه این ماشین آلات نساجی ما را با مشکل مواجه کردند در حالی که مهندسان ما توانستند با تکیه بر توان داخلی از پس این مشکلات برآیند.

 

وجود دارند که قطعات مهم ماشین‌آلات نساجی همچون کریل را تولید می‌کنند که اگر فردی قصد واردات این قطعه را داشته باشد تنها باید 40هزار یورو بابت هزینه حمل و نقل این قطعه پرداخت کند.

وی ضمن تاکید بر ایجاد بانک جامع اطلاعاتی حوزه نساجی کاشان افزود: حدود 50هزار کارگر به صورت مستقیم در صنعت نساجی کاشان مشغول به کار هستند و بر همین اساس خودکفایی در صنعت نساجی منطقه کاشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی کاشان ضمن اشاره به توان تولید بُرد ماشین آلات صنعت صنعت نساجی در داخل کشور ابراز داشت: مقرر شده وزارت صمت به واحدهایی که امکان تولید قطعات ماشین آلات نساجی داشته و با تولید این قطعات خودکفا شده و از واردات بی‌نیاز شویم کمک بلاعوض و تسهیلات با سود سالیانه چهار درصد اعطا کند و بر همین اساس لازم است تا بانک اطلاعات جامع تهیه و به مقامات بالاتر اطلاع‌رسانی شود.

محمود تولایی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه ما امروز به دنبال توسعه صنعت نساجی کشور هستیم، اظهار داشت: ما همواره در تلاش هستیم تا وضعیت موجود را تحت هر شرایطی حفظ و حتی ارتقاء دهیم و بر همین اساس هر واحدی که توانایی تولید قطعات ماشین آلات نساجی را دارد، با معرفی خود می‌تواند گامی موثر در خودکفایی در این صنعت بردارد.

وی ضمن اشاره به وجود بسترهای خوب در کاشان افزود: لازم است تا انگیزه‌ای مضاعف و با همکاری و همفکری یکدیگر در راستای رفع مشکلات و ارتقاء وضعیت موجود تمام تلاش خود را به کار بگیریم و مبتنی بر واقعیات تصمیم‌های لازم اتخاذ شود تا در ارتقاء و حفظ وضعیت موجود کمک‌های شایانی داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی کاشان با بیان اینکه هیچ گاه نمی‌توان به صورت واحد پیشرفتی حاصل کنیم، ابراز داشت: ما باید برای حفظ وضعیت موجود دست در دست یکدیگر دهیم و با همفکری با یکدیگر به اهداف خود دست پیدا کنیم و بر همین اساس ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف در این راستا از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ضمن تاکید بر خودکفایی در حوزه تولید قطعات ماشین آلات صنعت نساجی گفت: منطقه کاشان در حوزه صنعت نساجی در کشور و حتی جهان سرآمد است و تحریم‌ها اگرچه آثاری را به دنبال داشته اما می‌توان با تکیه بر توان و تخصص داخل در این حوزه خودکفا شد.

به گزارش تسنیم؛ مهندسان و صاحبان صنایع در کاشان با تلاش شبانه‌روزی خود به خودکفایی 100 درصدی در تولید قطعات ماشین‌آلات نساجی رسیدند که این مهم نشان‌دهنده ظرفیت بالای قطعه‌سازان و تولیدکنندگان کاشانی در شرایط تحریم و اوضاع ویژه اقتصادی است.

منبع :خبرگزاری تسنیم

www.nasajan.com

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
همه حقوق این سایت متعلق به نساجان - nasajan می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت شرکت شما
ثبت آگهی شما
تماس با ما